Začněme praxí… Na internetu je k dispozici spousta rad a doporučení na téma výběru kočárku. Řada příspěvků je ale buď hodně povrchní, nebo komerčně motivovaná. Jiné příspěvky hodnotí zase spíše technické detaily, jako je váha kočárku, materiál, z něhož je vyroben podvozek, šířka, výška, délka lůžka… To jsou všechno důležité parametry, ale k tomu, abychom vybrali kočárek podle našich potřeb, prostě nestačí. Níže pokládám čtyři základní otázky, které by si měl položit i každý nastávající rodič.
Otázka č. 1: Jak žijeme?
Naprosto nejdůležitější je si ujasnit, kde a jak často budeme kočárek používat. I když budou výrobci a prodejci tvrdit opak, univerzální kočárek, který bude lehký a snadno manipulovatelný a zároveň si poradí s lesní cestou a bahnem, neexistuje. Toto je podle mého názoru a zkušeností naprosto nejdůležitější rozhodnutí, které je nutno učinit. Pokud víme, že se náš život odehrává převážně ve městě a v nákupních centrech, musíme zvolit kočárky určené do města – výhodou je lehkost a skladovatelnost, ať už cestujeme hromadnou dopravou, chodíme pěšky nebo kočárek skládáme do auta.
Kočárky do terénu jsou mohutnější, mají větší a silnější kola, často se jedná o tříkolky. S nimi se nemusíme bát vyjet ani na lesní cesty, ani do bahna či do sněhu (i když všeho s mírou, když napadne deset centimetrů, budou stejně nejlepší sáně). Terénní kočárky ale zase nejsou úplně skladné a jsou samozřejmě o něco těžší. Pokud bydlíme ve městě, ale o víkendu jezdíme do přírody a na výlety, hodí se kočárky dva, klidně z druhé ruky.
Příklad městského a terénního kočárku
Navzdory tomu, že univerzální kočárek neexistuje, si většina kočárků poradí s městem i s mírným terénem, ale nechoďme do extrémů. Tak moje Inglesina s podvozkem Allum zvládala čas od času i lesní cesty s kořeny. Naproti tomu výborný čtyřkolový terénní kočárek Inglesina s podvozkem Ergo bike je při pohybu ve městě dost neohrabaný a do městské hromadné dopravy jsem ho vzala jen jednou…
Některé značky, kromě výše uvedené Inglesiny, vyrábějí produkty, které lze vzájemně kombinovat, tzn. k jedné korbičce či sportovní sedačce si můžete koupit různé typy podvozků a kombinovat je dle potřeby (Silver Cross, Bébécar, Peg Perego atd.). Také možná varianta.
Dva podvozky, jedna korbička
Otázka č. 2: Jaký je náš rozpočet?
Řekněme si na rovinu, že i zde cena zpravidla odpovídá kvalitě. Kvalitní nový kočárek dnes pořídíte cca od 15 000–25 000 Kč (a samozřejmě klidně i dražší) s hlubokou korbou a sportovní nástavbou (bez autosedačky). To je dost. Samozřejmě, že existují i levnější produkty, zvlášť ty vyráběné v Polsku a v Číně. Ale uvědomme si, že za každou osvědčenou značkou se zpravidla nachází i tým inženýrů a designérů, který se snaží kočárek ještě více zdokonalit. Levnější značky jen kopírují to, co je na trhu, a používají levnější materiály.
Ale nic proti, chápu, že většina z nás nemá neomezený rozpočet. V takovém případě je podle mého názoru nejlepší variantou kvalitní kočárek z druhé ruky. Nicméně řada rodičů si přeje kočárek nový, a tak raději sáhne po novém, ale méně kvalitním. Nevadí, každé zboží má svého kupce. Jen je potřeba vzít v úvahu, že takový kočárek prostě nezvládne odvozit dvě děti a ještě ho pak budeme moci za symbolickou cenu prodat sousedům na chatu (čest výjimkám!). Kvalitní kočárek ale tohle zvládne. Samozřejmě, i na něm se objeví zub času, ojetá kolečka, vybledlé barvy… Ale bude funkční.
Druhým extrémem jsou kočárky, o jejichž kvalitě bych nepochybovala, nicméně si nejsem zcela jista, zda jejich cena odpovídá užitné hodnotě – tam si připlácíme už jen za design a značku. Opět, nic proti tomu, i tyto kočárky najdou své kupce, ale stejně jako u aut, jsou spíš buď pro bohaté extravagantní jedince, nebo pro fanoušky značky.
Otázka č. 3: Co říkají jiní rodiče?
Vyplatí se hledat na internetu a pročítat diskusní fóra a recenze, zkrátka využít zkušeností dalších rodičů. Heureka, Mimibazar, eMimino… V případě, že disponujeme znalostí některého jazyka, vyplatí se zabrousit i na zahraniční weby. Zajímavým zdrojem informací mohou být i testy kočárků, např. ty v dTestu, i když tady je vždy potřeba věnovat pozornost metodice testování.
Nechat si vybraný kočárek představit v kamenné prodejně je samozřejmě také dobrý nápad, ale během půl hodiny v prodejně toho o kočárku moc nezjistíme. Ano, můžeme si ho povozit po naleštěné podlaze, ale to nám nic neřekne o tom, jak si kočárek poradí s chodníkem nebo kočičími hlavami. A jak se bude kočárek chovat, až v něm budeme vozit ročního potomka. Jak se nám bude skládat do auta a jak snadné či nesnadné bude nakládání či vykládání z tramvaje. Toto jsou zkušenosti, které bohužel získáme až používáním. Využijme tedy maximálně zkušeností těch, kteří už kočárek používají.
Otázka č. 4: V kombinaci nebo po částech?
Dvojkombinace, trojkombinace či čtyřkombinace jsou u nastávajících rodičů velmi oblíbené. V současnosti zpravidla tyto kombinace obsahují podvozek s hlubokou korbou, sportovní sedačkou a autosedačku. V ideálním případě bychom při nákupu těchto kombinací měli podle většiny výrobců vydržet až do tří let dítěte. A proto tyto kombinace rodiče považují za tzv. zabití mouchy jednou ranou. Jenže… kdo tuší, jak se dítě bude vyvíjet, kdy začne sedět, chodit, za jak dlouho ho přestane kočárek bavit… Třeba fázi sportovní sedačky přeskočí a rovnou si budeme muset obstarat golfky. Co autosedačka? Třeba ta, která je kompatibilní s naším vybraným kočárem, není ta nejbezpečnější… Klasické čtyřkolové kočárky, tedy např. zmíněná Inglesina s podvozkem Ergo bike, nemají zrovna pohodlnou sportovní sedačku (pro rodiče), nasazuje se totiž poměrně vysoko. A sportovní sedačky Bugaboo Fox (naklápěcí, nikoliv polohovací) nemusí být pohodlné pro všechny děti (o tom snad někdy příště). I tento aspekt je tedy třeba řešit s rozmyslem.
Probrali jsme zásadní otázky, na které si každý nastávající rodič musí odpovědět, než si pořídí kočárek. Přeji všem rodičům šťastnou ruku při výběru kočárku tak, aby toto téma nemuseli řešit znovu a znovu.
Zdroj obrázků: webové stránky jednotlivých výrobců