Kočárky královských rodin: švédská královská rodina

Švédsko, to je hlavně Brio a Emmaljunga. No, Brio už vlastně bohužel ne. Místo něj (snad) Nordic Crown? Uvidíme.

O historii švédských královských kočárků v první generaci (myšleno v první generaci kočárků:-) máme díky muzeu švédské královské rodiny ve Stockholmu docela dobré informace. Nejstarším je pravděpodobně kočárek prince Oscara Gustafa Adolfa, budoucího krále Gustava V. (1858–⁠1950). Kočárek (obr. 1) byl vyroben pravděpodobně v roce 1858 a výrobce není znám. Další kočárek (obr. 2) patří jeho synovi (a jistě i jeho dvěma sourozencům), princovi Oscarovi Fredrikovi Wilhelmovi Olafovi, budoucímu králi Gustavovi VI. Adolfovi (1882–⁠1973). Vyrobila ho německá firma Sackermann, Hessenberg & Co. Gustav VI. Adolf měl se svou první ženou, princeznou Margaret, pět dětí, nejstarší syn, princ Gustaf Adolf Oscar Fredrik Arthur Edmund se narodil v roce 1906. Všechny kočárky pro něj a jeho sourozence dodala anglická firma Hitchings.

Dalším v pořadí je Karl XVI. Gustav (1946). Je synem prince Gustafa Adolfa Oscara Fredrika Arthura Edmunda (viz výše), který se ale nikdy nestal králem, protože než na něj přišla řada, zemřel při leteckém neštěstí v roce 1947 (pouhý rok po narození svého syna, budoucího Karla XVI. Gustava!), a jeho ženy Sibylly. Karl XVI. Gustav měl čtyři starší sestry: princezny Margarethu (1934), princeznu Birgittu (1937), princeznu Désirée (1938) a princeznu Christinu (1943). Značka kočárků bohužel známá není.

Když se Karlovi XVI. Gustavovi a jeho ženě Silvii narodila princezna Viktorie (1977), následnice trůnu, oba švédští výrobci kočárků, Brio i Emmaljunga, poslali rodičům kočárky. Královští rodiče si vybrali Brio (obr. 13). Tento kočárek byl vyroben jen ve dvou exemplářích: první vlastní královská rodina a druhý Brio (tedy teď spíše Britax). Jedná se o upravený model Brio Promenad, dnes bychom asi řekli, že jde o limitovanou edici, protože kočárek Brio Promenad byl běžně dostupný veřejnosti, byť nikoliv v této barevné kombinaci. Královská rodina ale používala i kočárky Emmaljunga, nechtěla, a asi ani nemohla, odmítnout národní „rodinné stříbro“ číslo 2, a tak v archivech královské rodiny najdeme i kočárky Emmaljunga. Bohužel, ani ve facebookové skupině o švédských retro kočárcích se nedokázali shodnout na tom, jaké konkrétní modely kočárků Emmaljunga královská rodina tehdy používala. A jako malý bonus: princezna Madeleine (1982) s rozkošným králíčkem, kterého vozila v kočárku značky AB Lars Sjöholm Värnamo (obr. 20 a 21).

Švédská korunní princezna si pro svou prvorozenou dceru, princeznu Estelle (nar. 2012), vybrala kočárek švédské firmy Brio, model Brio Happy, upravený do speciální verze pro novorozenou princeznu, Brio Superior. Tato verze se začala později prodávat i pro veřejnost. Kočárek pak rodiče využili i pro syna Oscara (2016).

Princ Carl Philip (1979), bratr princezny Viktorie, má s manželkou, princeznou Sofií (1984) celkem tři syny: Alexandra (2016), Gabriela (2017) a Juliana (2021). A začali se značkou Emmaljunga:-)

Princezna Madeleine (ta s tím růžovým kočárkem, viz obr. 20) se narodila v roce 1982 a dnes má tři děti: princeznu Leonore (2014), prince Nicolase (2015) a princeznu Adrienne (2018). Na švédské značky kočárků rezignovala a své děti odvozila v kočárcích Bugaboo. I když v jejím případě se asi nelze divit: její manžel je původem Brit žijící v USA, takže rodina často cestuje. A skandinávské kočárky jsou prostě… skandinávské kočárky. Navíc mě napadá, zda si královští sourozenci mezi sebou kočárky nepůjčují, protože některé modely jsou vidět jak v rodině prince Carla Philipa, tak v rodině princezny Madeleine. Nebo jen sdílejí reference? Tak na tuto otázku odpověď nemám:)

Použitá literatura
Zdroje obrázků

Viz použitá literatura, Pinterest.com

Máte dotaz, nápad, připomínku? Našli jste chybu? Napište mi.